Още по времето на летните протести от миналата година на площадите се чу за хунтата. В обръщение я пусна беглецът в Дубай Васил Божков, който всеки ден говореше, че хунтата трябва да бъде изметена.
Хунта в превод от испански означава "събрание, комитет“. В испаноезичните страни с думата хунта се обозначават различни органи на държавно управление, в това число на такива с граждански характер.В много страни с тази дума се означава военна диктатура, установена с държавен преврат.
Тогава къде беше хунтата и от къде трябваше да се измете – от площада, от президентството или от министерския съвет.
По смисъла на значението й, за хунта може да мине и т.н. "Отровно трио“ – нали означава "събрание, комитет“. А "Отровните“ си беше един комитет, координатор на протестите. А имаше шанс да се сдобием и с класическа хунта – преврат под вдигнатия юмрук на президента.
След изборите пък стана ясно, че някои са токсични и не бива да имаме допир с тях. "Токсичен“ е дума на годината за 2018 година, според Оксфордския речник. Речникът определя токсичен като "отровен, много лош, неприятен и вреден. Думата е използвана за първи път през 1600 година и идва от латинското “toxicus“ – пълно с отрова.
Защо дума на 2018-а? Тогава определението "токсичен“ се използвало, за да се опише най-вече "химикали“ и "мъжественост“ .Смята се, че в обществото се налагат нереални и вредни стандарти върху мъжете. За пример се дава серията от обвинения в сексуален тормоз срещу много влиятелни мъже в Холивуд.
И така – ГЕРБ е токсична партия и преговори с тях са невъзможни, твърдят от "партиите на протеста“.
В същото време от шест часа заседание в парламента Мая Манолова говори три часа. Това е чиста проба токсичност – пълно с отрова. Може да се използва и в значението "мъжественост“ – тормоз върху влиятелни мъже в Народното събрание.
И сега е ред на тези от хунтата, които са и токсични, да ги изчегъртаме. Котката чегърташе по вратата – пример за разговорното значение на думата – стържа, като издавам шум. Синоними са "изстъргвам, чопля, човъркам, драсквам, издрасквам“.
Следователно преди да изчегъртаме някого, трябва да започнем първо да чегъртаме – стържем и издаваме шум. В новото Народно събрание това правят в момента – чегъртат. До изчегъртването пътят е дълъг и не се знае дали е славен.
Освен това има и друг израз – "Чегърта ме под лъжичката“ - измъчва ме, тревожи ме.