close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Политика
Лица
Институциите
Анализи
Бизнесът
Прогнози
Спорт
RSS
Водещи новини
С помощ Украйна може да оцелее, но дали ще победи?
©
16:14 / 11.04.2022
208
Миналата седмица министрите от НАТО се срещнаха в Брюксел, за да обсъдят как и колко военно оборудване да доставят на Украйна. Задачата на НАТО от началото на войната е да предостави на Украйна достатъчно военна подкрепа, за да защити страната, но да избегне въвличането в конфликт и във война с Русия, пише Франк Гарднър в анализ за Би Би Си.

Украйна се нуждае от танкове, бойни самолети, безпилотни летателни апарати и модерни системи за противовъздушна отбрана, за да противодейства на руските въздушни удари, които непрекъснато намаляват стратегическите запаси от гориво и други основни продукти на Украйна.

Какво точно спира страните от НАТО? Отговорът е ясен - възможна ескалация.

Съществува опасност Русия да прибегне до използването на тактически ядрени оръжия или конфликтът да прехвърли украинските граници и да се превърне в по-широка европейска война. Това е добре известно на Запада и залогът е опасно висок.

Украйна е получила военна помощ от повече от 30 държави, включително 1 млрд. евро от ЕС и 1,7 млрд. долара от САЩ. Досега доставките бяха ограничени до оръжия, включително противотанкови и противовъздушни ракетни системи, боеприпаси и защитно оборудване.

Членовете на НАТО се опасяват, че доставката на по-тежко нападателно оборудване - танкове и изтребители - може да доведе до пряк военен конфликт с Русия.

В началото на войната президентът Путин напомни на света, че Русия е ядрена сила и че привежда стратегическите си ядрени средства за възпиране във висока степен на готовност. САЩ не последваха примера на Русия, тъй като не откриха преместване на руските ядрени бойни глави от бункерите, където се съхраняват. Но Путин предаде посланието си на западните страни. По същество той каза: "Русия разполага с огромен ядрен арсенал, така че не си мислете, че можете да ни заплашвате."

И все пак всяко ново престъпление, извършено от руски войници, укрепва решимостта на НАТО. Чешката република е първата страна от НАТО, която изпраща на Украйна танкове, макар и очевидно остарели - Т-72 от съветската епоха. Словакия изпраща своите противовъздушни ракетни системи С-300, също съветско производство. В началото на войната подобни стъпки изглеждаха изключително рисковани.

Британският депутат Тобиас Елууд, който председателства парламентарната комисия по отбрана, е един от тези, които смятат, че Путин блъфира, когато говори за ядрени оръжия. Според него НАТО трябва да направи повече.

"Бяхме прекалено предпазливи по отношение на оръжейните системи, които бяхме готови да предоставим", каза той. "Нуждаем се от по-решителен подход. Даваме на украинците достатъчно, за да оцелеят, но не и за да спечелят. Тази ситуация трябва да се промени."

Как точно руско-украинската война може да прерасне в по-широк общоевропейски конфликт с участието на НАТО?

Съществуват няколко потенциални сценария, които несъмнено вълнуват западните министерства на отбраната.

Ето само три от тях:

1. Ако противокорабна ракета на НАТО, изстреляна от украинските сили в Одеса, порази и потопи руски военен кораб в Черно море, убивайки около 100 моряци и десетки морски пехотинци. Броят на жертвите ще е достатъчно голям, за да бъде принуден Путин да реагира под една или друга форма.

2. Ако Русия извърши ракетна атака срещу конвой с военно оборудване, който се насочва към Украйна от страна от НАТО, например Полша или Словакия. Ако има жертви от страната на НАТО, това може да доведе до задействане на член 5 от Устава на НАТО, което ще накара целия Алианс да се изправи в защита на нападнатата страна.

3. Ако в разгара на ожесточените боеве в Донбас в промишлено предприятие избухне експлозия, при която се отделят токсични газове. Това се е случвало и преди по време на войната, но няма данни за жертви. Ако броят на жертвите е толкова голям, колкото в Гута, където Сирия използва отровен газ, и ако се установи, че руската армия е направила това умишлено, НАТО ще бъде принудена да реагира.

Напълно възможно е нито един от тези сценарии да не се осъществи. И макар че западните страни демонстрираха рядко срещана степен на единство в отговор на руската инвазия, има предположения, че те просто отреагират на събитията и нямат ясна стратегия за бъдещето.

"По-важният стратегически въпрос е какво прави нашето правителство: управление на кризата или истинска стратегия", казва високопоставен британски военен служител, който е пожелал да не бъде назоваван. "Опитваме се да помогнем на Украйна по всякакъв начин без да се стига до Трета световна война. Проблемът е, че Путин е по-добър играч на покер от нас."

Тобиас Елууд е съгласен с това тълкуване: "Русия много ефективно заплашва с ескалация. И ние се страхуваме. Загубихме възможността да контролираме степента на ескалация".
За реклама: 0887 45 24 24 и juliana@mg24.bg
За контакти: 0700 450 24 и office@mg24.bg
©2020 Медия груп 24 ООД. zaplovdiv.bg - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от zaplovdiv.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни . Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на Медия груп 24 ООД. Мненията изразени във форумите и коментарите към статиите са собственост на авторите им и Медия груп 24 ООД не носи отговорност за тях. Поставянето на връзки към материали в zaplovdiv.bg е свободно. Сайтът е разработен от Медия груп 24 ООД.
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.