Още две български са идентифицирани като част от руска шпионска мрежа, управлявана от Великобритания. Разследване на БиБиСи е установило, че Цветелина Генчева и Цветанка Дончева са участвали в сложни наблюдателни операции срещу хора, шпионирани от клетка. И двете са отказали да говорят пред БиБиСи.
Цветелина Генчева живее в София и работи на летището. Твърди се, че тя е използвала работата си, за да следи полетите на хора, набелязани от шпионската клетка. Тя предоставяла детайли за полети на журналиста Христо Грозев и на руския дисидент Кирил Качур.
От летище "Васил Левски" съобщиха за бТВ, че Генчева не е е била техен служител. Другата българка Цветанка Дончева е участвала в антиукраинска пропагандна кампания във Виена.
Преди ден Австрия обяви, че българка е е била част от мащабна руска дезинформационна кампания в Австрия и е шпионирала в полза на Москва. Преди това шестима българи бяха разкрити като част от шпионска мрежа във Великобритания, която е работила за Русия под ръководството на скандалния бизнесмен Ян Марсалек.
Според БиБиСи Цветелина Генчева е използвала работата си в авиоиндустрията, за да получи информация за частни полети на хора, набелязани от шпионската клетка.
Шпионите следвали хората, към които имат интерес, в самолетите и се настанявали на близки до тях места. От тях те виждали какво се пише в мобилните телефони на мишените им, като на един етап дори идентифицирали ПИН номер на телефон, принадлежащ на журналиста Роман Доброхотов.
Генчева е била част от екип, изпратен в Берлин, за да шпионира Доброхотов. Тя е била част от чат групи с трима от осъдените за шпионаж по делото в Обединеното кралство - лидерите на клетките Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова.
По време на процеса срещу групата мистериозният служител на авиокомпанията беше известен като "Цветка" или "Цвети".
Другата българка – Цветанка Дончева, участвала в антиукраинска пропагандна кампания във Виена.Също така тя помагала за следенето на Грозев, на друг журналист, разследващ руската подривна дейност в Европа, както и на шефа на австрийското вътрешно разузнаване.
Дончева е била арестувана в Австрия през декември.Тя е обитавала апартамент срещу дома на Христо Грозев във Виена, откъдето го е следила.
Освен това ѝ е било платено да организира антиукраинска пропагандна кампания, в рамките на която в различни части на Виена се били разлепени стикери. Целта на кампанията е била да представи поддръжниците на Украйна като неонацисти.
В австрийската столица тя се е срещнала с поне трима души, които вече са установени от Великобритания - Ваня Габерова, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова.
Сред лицата, които Дончева е трябвало да следи, са високопоставени австрийски служители, включително ръководителя на Дирекцията за държавна сигурност и разузнаване (DSN) Омар Хаджави-Пирхнер, както и австрийската разследваща журналистка Анна Талхамер, която е писала за руския шпионаж.
Тя е признала пред разследващите, че е извършвала наблюдението по молба на дългогодишната си приятелка Ваня Габерова.
Именно Габерова ѝ е дала списък с хора, адреси и снимки.
Първоначално Дончева е казала пред полицията, че е била заблудена за истинската цел на наблюдението, като първо са ѝ обяснили, че участва в "студентски проект", а след това, че работят за Интерпол. Според австрийските следователи обаче е "невъзможно да си представим", че Дончева е повярвала на подобни съмнителни обяснения.
В документите се казва, че разузнавателната клетка, в която Дончева е участвала, е била ръководена от Ян Марсалек, който е правил това от Москва и от името на руското разузнаване. В тях се посочва също, че тя е била вербувана от Марсалек и ръководителя на британската клетка Орлин Русев.
Смятаният за ръководител на групата австриецът Ян Марсалек е издирван след срива на компанията за безконтактни плащания Wirecard през 2020 година, която е в центъра на схема, чрез която са откраднати близо 2 милиарда долара.
Марсалек бяга с частен самолет и каца в Минск.Смята се, че оттам е отведен от руското външно разузнаване в Москва.