"ДПС е много двояка политическа формация. Тя е решила да легитимира властта си. Там се е събрало достатъчно самочувствие за поемане на властта, а не да балансира. Етническият модел вече не е тема на разговор. Този конфликт беше създаден изкуствено преди 30 г. ДПС иска да покаже, че е сериозен партньор, който ще иска мандат за съставяне на правителство“, заяви социологът Любомир Стефанов.
"Много трябва да внимава този, който ще получи даровете от ДПС на втория тур за президентския тур.
Румен Радев стана президент благодарение на гласовете на тази партия. Съмнявам се, че някой официално ще приеме подкрепа на ДПС.", коментира още Стефанов.
"ДПС винаги е имала свой кандидат за президент. Най-малкото, на последните избори това беше Пламен Орешарски. Причината този път кандидат да е Мустафа Карадайъ не е много дълбока. Той трябва да бъде локомотив за избирателите си и на парламентарните избори, за да ги мобилизира да гласуват", заяви социологът Димитър Ганев. "ДПС разсъждава в посока, че проф.
Анастас Герджиков ще е конкурент на
Румен Радев на втория тур", допълни той.
"ДПС прави качествено нов ход, с който дава заявка за промяна на модела на управление, в който е участвала. Етническият характер на ДПС я принуди да прави политика на баланси, за да не се радикализира етносът им. Този баланс на лош език наричаме "обръчи от фирми“. ДПС често действаха като миротворци, макар и задкулисно. Вчера те казаха, че се включват официално в политическата игра. Кандидатурата на Карадайъ беше и отговор на скандалното президентско изказване и въпрос към лидера на партията "коя му е родината“, заяви политологът Цветанка Андреева.
"Президентската кампания е с мажоритарен характер. Целта не е само да се спечелят изборите, а и да се направи заявка за подкрепящата партия, както и за консолидиране на електората. Освен това, ДПС направи още един радикален ход – връща Делян Пеевски в политиката и се опитва да го реабилитира. Възникването на ДПС е пряко свързано с Възродителния процес и цялата идеология беше насочена натам.
Румен Радев получи силни отговори. До миналата седмица победата на Радев беше "предизвестена". Карадайъ му припомни, че държавният глава трябва да е президент на всички граждани, от всички етноси. Лозан Панов пък си позволи да го нарече фалшив герой", каза още Андролова.