Само за 16 минути на сесия през ноември миналата година общинските съветници приеха проектобюджета на Пловдив за 2025 година и бюджетните рамки до 2028 година. Очаква се намаляване на местните приходи на общината, въпреки че разходите за извънтрудови взаимоотношения се увеличават. Общината ще разчита на държавно и европейско финансиране за по-големите проекти, но липсва стратегия за намаляване на тази зависимост. Прогнозният дълг за тази година е около 105 милиона лева, като се очаквадо края на годината той да бъде стопен с 8 милиона. Оптимистични са и цифрите за намаляване на общинския дълг през следващите три години.
В един бюджет е заключен застоят на града или неговото развитие. Ако се хванем за думите на кмета
Костадин Димитров, че това ще е мандат на довършването, означава, че сме стигнали някакво развитие, от което не искаме да мръднем.
За класа става дума. За класата на един град. След три години как точно ще определим с какво се вдигнали класата на Пловдив. Няма да стане с асфалтирането на няколко улици и появата на три нови квартални градинки.
Белег на класа е невиждана досега зоологическа градина.Да приемем, че рестартът й е смел ход, ако не се окаже поредният кьорфишек.
Белег на класа е втори гребен канал. Отдавна казвам: Копайте втория канал. Това е тест за интелигентност на една власт. Не става с "Ах, тези шубраци“
В тези шубраци от години са позициите на екозащитници, хидроинженери, архитекти, които крещят, че това място е "свещена територия“ Така беше и когато се роди идеята за сегашния гребен канал. Имаше хора, готови да се хвърлят под булдозерите и да станат национални мъченици. После с кеф се разхождаха край канала, сега и децата им.
Проектът за втори канал отдавна е готов. С него Пловдив ще влезе в топ 5 на световните дестинация на гребния спорт. Дори защитниците на "свещената територия“ бяха склонни на компромис – да има канал, но да е по-къс, по-никакъв и да спасим десет дървета повече. Този спор може да е безкраен.
Символична първа копка на втория канал направи президентът на МОК Томас Бах при посещението си в Пловдив през 2018 година.
Ако на някои им се струва кощунство, че ще затрием един пущинак заради канала, да говорим тогава за екопарк "Марица“ на 650 декара – той е част от проекта за канала. Екозащитниците би трябвало да хвърлят шапките си до небето от радост, ако видят екопарк на 650 декара. Би трябвало, ако през годините шубраците не бяха превърнати в център на партизанско движение и политически щабове. Такива навремето бяха изградени около зоологическата градина и стадион "Пловдив“.. Резултатите са видими.
На дневен ред беше и възможна концесия на Гребния канал и прокопаване на втория.И отново вой до небето – безогледна сеч, бетон, паркинги, как е възможно, вайкат се протестиращите. По-добре да се разходят вечер из шубраците, защото там гора няма, и да имат късмета да не попаднат на глутница гладни псета.
Шубраците, където трябва да има втори гребен канал, родиха фолклора, че ще отворим път на вятъра, който щял да издуха града. Това е фолклорът на издухана местна власт, ако иска да бъде такава.
Каквото и да се случи, вторият гребен канал е тест за интелигентност на местната власт. Тест за различните виждания за развитието на града. Нали и "Тютюневия град“ е тест за интелигентност? Не търсете разлики, като отклонявате казуса някъде в духовното, а другия пращате на майната си – в шубраците.
Според проекта дублиращият канал не е само за регати, той е преди всичко място за забавления. Ако на световната федерация по гребане не й дреме дали ще има втори канал, на Пловдив дреме ли му? Това е въпросът. Това е канал и за всички протестиращи.
"Естествена ботаническа градина. Възстановяват се и езерните местообитания. Освен това има естествен дом за редки за Европа колониално гнездящи птици (чапли, корморани, рибарки). Постига се ефективно и природосъобразно управление на водната екосистема". Така пише за екопарк "Марица“, който е перлата на втория гребен канал.
Интелигентна и умна власт. Другата е глупава и се надява да не се появи издухващ вятър от шубраците.