close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Политика
Лица
Институциите
Анализи
Бизнесът
Прогнози
Спорт
RSS
Водещи новини
Новият американски президент взел България под крилото си през 1999 г.
©
10:58 / 29.01.2021
633
След една историческа за страната ни визита в София през 1999 г, американският президент Джо Байдън, тогава сенатор, става най-горещият застъпник за членството на България в НАТО. За визитата и ключовото ѝ значение за страната ни и за целия Балкански регион, разказа президентът Петър Стоянов пред БНТ.

На 1 септември 1999 г. сенатор Джоузеф Байдън идва в България в ролята си на представител на комитета по международни отношения на Сената на САЩ. Среща се с президента Петър Стоянов, с външния министър Надежда Михайлова и с депутати. Той е пратен от президента Бил Клинтън в България.

Само след месец и половина беше първото в историята исторческо посещение на американски президент унас. И Бил Клинтън от трибуната на "Александър Невски" се обърна към света и каза България е приятел на Западния свят - инвестирайте в България. Тези думи на Клинтън прозвучаха и в америка и в Европа и до много голяма степен отвориха пътя на България в НАТО и ЕС", припомня Петър Стоянов-президент на Република България /1997-2002г.

В София Джо Байдън казва, че "страната ни е постигнала феноменален напредък след разпадането на бившия Съветски съюз". Благодари за сериозната, по думите му, подкрепа, която правителството ни е оказало на Съединените щати за Косово. От разговора си тогава с Байдън, Петър Стоянов си спомня преди всичко педантичната му осведоменост за България и Балканите. И на второ място неговото много ясно схващане за ролята, която Балканите ще играят в бъдещата подредба на Eвропа в известен смисъл и на света.

"По онова време бивша Югославия беше разкъсана от конфликти и войни. В центъра на вниманието бяха Чехия, Полша и Унгария и всички бяха забравили за нашия ъгъл", коментира Петър Стоянов.

Историята показва, че след тази визита у нас Джо Байдън става най-горещият застъпник на членството на България в НАТО.

"Нескромно е да кажа ,че ние сме обърнали неговите нагласи. Той дойде с такава нагласа", подчерта президентът Стоянов.

По онова време по думите на президента Стоянов, България е все още почти неизвестна за Запада, а и за САЩ. Затова и желанието му е страната ни да влезе в полезрението на света като цяло.

"Искахме да има и съвет за стратегически инвестиции, беше много важно американските инвеститори да се престрашат и да дойдат тук и България да влезе в новинарския поток, тоест там да имаме наше лоби, което да работи за специфичните ни интереси", спомня си още президентът на Република България 1997-2002г.

Всичко това става факт и благодарение на благосклонното и приятелско отношение на президента Клинтън, който идва у нас през ноември - два месеца след Байдън.

"Със сигурност Байдън е сред хората, които в най-големи детайли знаят какво се случва на Балканите и в частност в България. Да не говорим, че много важно за един политик от такъв ранг е да има лични впечатления, много важно е да е усетил атмосферата на хората в тази страна, много важно е да се е разходил веднъж в центъра на София, за да добие впечатление, че България всъщност никога освен насилственото ни откъсване след 9-ти септември не е била част от европейската цивилизация", смята Стоянов.

Затова и по думите на Петър Стоянов избирането на Джо Байдън за президент на САЩ е от ключова важност за България.
Още новини от Новини за лица:
За реклама: 0887 45 24 24 и juliana@mg24.bg
За контакти: 0700 450 24 и office@mg24.bg
©2020 Медия груп 24 ООД. zaplovdiv.bg - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от zaplovdiv.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни . Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на Медия груп 24 ООД. Мненията изразени във форумите и коментарите към статиите са собственост на авторите им и Медия груп 24 ООД не носи отговорност за тях. Поставянето на връзки към материали в zaplovdiv.bg е свободно. Сайтът е разработен от Медия груп 24 ООД.
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.