На
Асен Василев и
Кирил Петков много не им се иска да правят правителство с
Корнелия Нинова, стана ясно след консултациите с БСП. Уж щяха да се договарят за програми, приоритети, а изведнъж хвърлиха на масата кадрови проблеми - или
Бойко Рашков шеф на КПКОНПИ, или няма правителство. Това е откровен саботаж на и без това обречените опити за съставяне на правителство
Финансовият министър в оставка е категоричен, че най-важното условие за ПП е
Бойко Рашков да оглави КПКОНПИ. От формацията предлагат законът за КПКОНПИ да влезе в пленарната зала още в този парламент.
"Ако не бъде приет Антикорупционният закон и
Бойко Рашков за председател на КПКОНПИ, няма да дадем съгласие за участие в коалиционно управление", беше още по-категорична Лена Бориславова, началник на кабинета на премиера в оставка.
Корнелия Нинова потвърди, че Василев и Петков не са ѝ поставяли други "ултиматуми". Тя заяви, че обществото трябва да прецени какво е свършил Рашков. От ПП все още не са решили кого да издигнат за кандидат-премиер. Това щяло да се реши на националния съвет на формацията. По въпроса с "Газпром"
Асен Василев заяви, че не страната ни, а руската компания не изпълнявала договора ни, който все още съществува.
Вчера президентът
Румен Радев връчи третия мандат за съставяне на правителство на БСП. След консултациите с ПП, Нинова заяви, че днес ще потърси ИТН, за да се срещне с партията на Слави Трифонов утре. Тя допълни, че от "Демократична България" са настояли да участват в преговорите последни.