Президентът на САЩ Доналд Тръмп разкритикува остро украинския си колега Володимир Зеленски, като го нарече "диктатор", който не е бил избран чрез демократични избори. В социалната си мрежа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че Зеленски трябва "да се размърда, защото в противен случай няма да му остане страна, която да управлява". Изказването му дойде само часове след като Зеленски опроверга твърдението на Тръмп, че Украйна носи отговорност за руската инвазия през 2022 г., като заяви, че американският президент е жертва на руска дезинформация.
Украинският външен министър Андрий Сибига реагира незабавно, заявявайки, че никой не може да принуди страната му да се предаде. "Ние ще отстояваме правото си на съществуване", написа той в "X".
Мандатът на Зеленски трябваше да приключи през 2024 г., но поради обявеното военно положение избори не бяха проведени. Украинската конституция не позволява провеждането на избори във време на война, което доведе до отлагането им за неопределен период. Русия продължава да разширява териториите си в Източна Украйна, а Кремъл оправдава военните си действия с твърдението, че стремежът на Киев към НАТО представлява екзистенциална заплаха за Москва.
По време на конференция във Флорида Тръмп отправи нови критики към Зеленски, обвинявайки го в лошо управление и заявявайки, че е могъл да присъства на мирните преговори в Саудитска Арабия. Американският президент подчерта, че Москва контролира динамиката на конфликта и че руснаците искат край на войната, но "държат картите" за преговорите, тъй като са завзели значителни територии.
Очаква се скоро Тръмп да приеме френския президент Еманюел Макрон във Вашингтон, като двамата лидери имат разногласия относно подхода към войната в Украйна.
Зеленски отвърна на нападките, заявявайки, че Тръмп разпространява руска дезинформация и че твърдението му за 4% рейтинг на одобрение е неверно. Според последно социологическо проучване на Киевския международен социологически институт над 57% от украинците подкрепят президента си. Зеленски подчерта, че Украйна разполага с доказателства, че САЩ и Русия обсъждат бъдещето на страната му, което поставя под въпрос ангажираността на Вашингтон към Киев.
Междувременно вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс предупреди Зеленски да бъде по-предпазлив в критиките си към Тръмп, намеквайки, че конфронтацията с американския президент няма да е в полза на Украйна. Ванс също така отрече, че политиката на Тръмп е повлияна от Русия, подчертавайки, че той има ясна и последователна геополитическа стратегия.
Въпреки натиска от страна на Вашингтон, европейските съюзници на Украйна продължават да подкрепят страната, подготвяйки нов пакет от санкции срещу Русия. Въпреки това, действията на Тръмп предизвикват тревога в ЕС, където все повече лидери се опасяват, че Вашингтон може да постигне сделка с Москва, заобикаляйки интересите на Киев и европейската сигурност.
Развитието на конфликта остава несигурно, а острите думи между лидерите на САЩ и Украйна подчертават нарастващото напрежение и променящата се геополитическа динамика.